Cilji strokovnih in interesnih aktivov
Strokovni aktivi:
na strokovnih aktivih strokovne delavke obravnavajo aktualne teme s področja vzgoje in izobraževanja otrok, načrtujejo vzgojne cilje in naloge za prihajajoče obdobje, ipd. V vrtčevskem letu 2024/2025 bodo strokovni aktivi za prvo in drugo starostno obdobje ter kombinirana oddelka potekali v uvodu skupaj (skupne splošne teme), nato se bodo ločili (primeri iz prakse, obravnava strokovnih vprašanj, vezanih na starostno obdobje otrok ter nalog v razvojni nalogi). Strokovni aktiv prvega starostnega obdobja bo letos vodila Nina Kopič, drugega starostnega obdobja Anita Punčuh ter strokovni aktiv kombiniranih oddelkov Alenka Krobat, ki je hkrati vodja razvojne naloge, v katero smo vključeni. Vodje vseh treh strokovnih aktivov so poleg Antonije Mulej, Sabine Kukovec, Martine Ščernjavič in Tine Polajžer tudi mentorice vsem ostalim strokovnim delavcem, ki bodo letos pravtako že aktivno vključeni v izvajanje razvojne naloge. Strokovni aktivi se bomo letos ukvarjali predvsem z razvojno nalogo Vključujoči vrtec in šola – vključujoči fizični prostor.
Strokovni aktivi vključujejo tudi aktiv predšolskih skupin: cilj predšolskega aktiva je izmenjava dobre prakse pri delu v predšolski skupini, deliti gradivo in ga uporabiti v praksi pri vsakodnevnem delu med vsemi tremi enotami. Pomemben cilj je tudi okrepiti sodelovanje med vzgojitelji predšolskih skupin in učitelji prvih razredov OŠ Kungota. Vodji predšolskega aktiva sta Anita Punčuh in Vida Grušovnik.
Z novim vrtčevskim letom smo vzpostavili še delovanje strokovnega aktiva otrok priseljencev. Člani tega aktiva so vzgojitelji, ki se bodo v letošnjem vrtčevskem letu pri svojem delu srečevali z otroki priseljencev. Namen aktiva je prepoznavanje potreb otrok priseljencev, njihovih družin in strokovnih delavcev, razvijanje medkulturnih kompetenc in pridobivanje novih znanj vzgojiteljev o otrocih priseljencih, njihovem jeziku, kulturi … Pravtako razvijanje strategij inkluzije in integracije, vnašanje novih spoznanj v lastno prakso, načrtovanje, priprava in spremljanje individualiziranega načrta aktivnosti za te otroke. Vodja aktiva priseljencev je Martina Ščernjavič Kavaš.
Interesni aktivi:
Interesni aktiv pomeni, da se v posamezne aktive združujejo strokovne delavke, ki jih družijo podobni interesi. Letos bomo imeli osem interesnih aktivov:
- Aktiv gozdnih pedagogov: člani gozdnega aktiva se bodo letos ukvarjali predvsem s tem, kakšen vpliv ima naravno okolje na počutje otrok v skupini, ali pripomore k zmanjševanju stresa in nemira pri otrocih, kakšen je njihov napredek na večih področjih razvoja in predvsem, kako potekajo dejavnosti določenega področja v strukturiranem okolju in kako na prostem. Med seboj bodo primerjali izvedene dejavnosti s sledenjem in določitvijo istega cilja. Poudarek bo tudi na skrbnem opazovanju otrok in sprotnem beleženju napredka. Letos so k sodelovanju povabili tudi gozdarko, Mojco Keuc, ki bo članom aktiva dodaten doprinos na strokovnem področju, načrtujejo tudi strokovno ekskurzijo članov aktiva v Vrtec Fram, ki prav tako izvaja gozdno pedagogiko (izmenjava znanj in izkušenj). Izvedli bodo tudi gozdno dogodivščino Palčič in jo povezali s tradicionalnim palčkovanjem in prihodom Božička. Vodji gozdnega aktiva sta Anita Punčuh in Antonija Mulej.
- Aktiv športnih pedagogov: v športnem aktivu bodo poskrbeli za celoletno sodelovanje šolskih športnih pedagogov z vrtcem. Sodelovali bomo s Tjašo Špindler, prof. (enota vrtca Sp. Kungota), Matejem Baničem, prof. (enota vrtca Zg. Kungota) in Francem Kolaričem, prof. (enota vrtca Svečina). Člani športnega aktiva in šolski športni pedagogi bodo skupaj izbrali 5 gibalnih področij, ki jih bodo pri otrocih v vseh skupinah čez leto še posebej urili. Rezultati napredka bodo merjeni s pomočjo športno-vzgojnega kartona v oktobru in maju (športni karton bo otroka spremljal od začetka do konca obiskovanja vrtca). Aktiv bo skrbel tudi za dosledno nošenje športne opreme otrok in zaposlenih pri gibalnih dejavnostih ter organiziral mini olimpijado Mali sonček v mesecu maju. Vodji športnega aktiva sta Mateja Kocbek in Alenka Krobat.
- Aktiv umetnostnih pedagogov: člani umetnostnega aktiva bodo v letošnjem vrtčevskem letu izvajali dejavnosti, ki bodo strokovno opolnomočile vzgojitelje na likovnem področju, hkrati bodo skrbno načrtovali in izvajali dejavnosti, ki bodo otrokom omogočile nadstandardni razvoj na področju glasbene, pevske in plesne umetnosti. Z likovno pedagoginjo, Nino Šulin, prof., iz OŠ Kungota, bodo čez leto izvajali delavnice tehnik risanja, slikanja, oblikovanja skulptur za strokovne delavce vrtca (osvežitev in poglobitev njihovih znanj na likovnem področju). Za otroke bo enkrat mesečno izvedena glasbeno-plesna urica, katere cilj bo, da se bodo otroci čez leto okrepili na področju poznavanja ljudskih pesmi, plesov in instrumentov, česar po analizah v zadnjih letih v vzgoji in izobraževanju v slovenskih vrtcih primanjkuje. Aktiv bo skrbel tudi za dekoracijo vseh treh enot vrtca (organizacijski del dekoracije) in uredil vhod enote vrtca Zg. Kungota (zunanja ograja). Vodji umetnostnega aktiva sta Sabina Kukovec in Vesna Haložan.
- Aktiv naravoslovnih pedagogov: člani naravoslovnega aktiva bodo organizatorji različnih dejavnosti, vezanih na aktualen letni čas: trgatve, kostanjevega piknika, eksperimentov s snegom, iger z vodo (prelivanje, pretakanje), sejanja in sajenja, izdelave herbarija, delavnic ob Dnevu Zemlje. Glavni letošnji cilj članov je ureditev zunanje igralnice na prostem za 1. starostno obdobje v enoti vrtca Zg. Kungota. V zunanji igralnici bodo drevesa, štori, lubje … Na tak način bo gozd približan tudi našim najmlajšim otrokom, da bodo lahko tudi oni raziskovali, tipali in opazovali spremembe v naravi. Vzgojiteljice vseh oddelkov bodo celo leto beležile število naravoslovnih dejavnosti in naredile evalvacijo le-teh. Vodji naravoslovnega aktiva sta Dušica Gutman in Dragica Teršavec.
- Jezikovni aktiv: člani jezikovnega aktiva bodo aktivno skrbeli za spodbujanje bralnih navad tako v vrtcu kot domačem okolju, za razvoj govora in besedišča, fino in grafomotorike, za domišljijsko rabo jezika … Znotraj aktiva bodo načrtovali premišljene vodene dejavnosti za razvijanje finomotoričnih spretnosti otrok (za vsako starostno obdobje bodo pripravili primeren nabor vaj) z načrtovanim spremljanjem razvoja v obliki portfolja – mape z izbranimi izdelki za celoletno primerjavo spremljanja razvoja in končno evalvacijo. Aktiv bo izdeloval tudi didaktični material za razvoj zgodnje pismenosti za igralnice, pripravili bodo potujočo knjižnico za prvo starostno obdobje, bdeli bodo nad kvaliteto knjig v knjižnih kotičkih naših igralnic. Sodelovali bodo s šolsko knjižničarko Matejo Vdovič, prof. in pravljičarko Knjižnice Kungota. Otroci bodo odhajali v obe knjižnici, hkrati pa bosta tudi onidve obiskovali otroke v vrtcu. Organizacijsko bodo zadolženi za tržnico znanja v tednu pred slovenskim kulturnim praznikom, pripravili bodo tudi predstavo z otroki in vzgojiteljicami. Vodji jezikovnega aktiva sta Vida Grušovnik in Urška Hauptman.
- Digitrajni aktiv: v digitrajnem aktivu bodo člani širili svoje znanje na področju razvoja digitalnih kompetenc. Nina Kopič bo prenašala znanje, pridobljeno v projektu Digitrajni učitelj, na celoten kolektiv strokovnih delavcev vrtca. Z opolnomočenjem zaposlenih bodo pridobivali tudi otroci, saj se bodo v naslednjih letih tudi z njimi izvajale dejavnosti za razvoj zdravih digitrajnih spretnosti. Letošnji cilj je poleg navedenega tudi priprava in oblikovanje personaliziranega pedagoškega rokovnika za strokovne delavce vrtca ter priprava donacijske položnice za starše s QR kodo za vrtčevski sklad. Čez leto bo digitrajni aktiv pomembna opora tudi preostalim interesnim aktivom na področju grafičnega oblikovanja, ideja pa je tudi vzpostavitev spletnih igralnic za vzgojitelje, ki bodo v pomoč pri načrtovanju digitrajnih vsebin z otroki. Vodji digitrajnega aktiva sta Nina Kopič in Tina Polajžer.